Borys Somerschaf

Sample image

Borys Somerschaf jest dyrygentem, kompozytorem, wokalistą i aranżerem. Urodził się w Moskwie 5 kwietnia 1968 roku w rodzinie o polskich korzeniach. Od ponad 20 lat mieszka w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczął w 1975 r., w kształcącej dyrygentów i wokalistów Chłopięcej Szkole Chóralnej im. A. Swiesznikowa. Już jako 8-letni chłopiec wyjeżdżał w trasy koncertowe, a od 14 roku życia kształcił się jako dyrygent chóru. Debiut dyrygencki odbył w 1985r. w Filharmonii w Swierdłowsku (obecnie Jekaterinburg). W latach 1986-1991 studiował dyrygenturę chóralną na Wydziale Wokalnym w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie u profesora B. Tewlina. W latach 1991-1996 jako stypendysta Rządu RP, ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie: Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury chóralnej profesora Józefa Boka oraz Wydział Kompozycji u profesora Zbigniewa Bagińskiego.

Głównym polem aktywności artystycznej jest działalność dyrygencka i muzyka chóralna. W okresie moskiewskim, latach 1975-1986 był członkiem Chóru Chłopięcego im. A. Swiesznikowa z którym koncertował na najbardziej prestiżowych scenach Rosji, brał udział w nagraniach w profesjonalnych studiach Radio i TV oraz w wielu trasach koncertowych na całym obszarze byłego ZSRR. W latach 1986-1991 jako chórmistrz prowadził Moskiewski Chór Młodzieży i Studentów, z którym uczestniczył w wielu renomowanych rosyjskich festiwalach i konkursach oraz odbył trasy koncertowe po byłym ZSRR, Niemczech i Hiszpanii.

Po przyjeździe do Polski, w latach 1991-1997, był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Zespołu Wokalnego „In Corpore”. Zespół został laureatem Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” i zdobył cenne nagrody: II Programu Polskiego Radia za najlepszą emisję i dwukrotnie - wyróżnienie dla najlepszego chóru składającego się z osób pracujących. W 1996 r. grupa zrealizowała szereg nagrań dla II Programu PR, a rok później uzyskała Certyfikat Klasy Międzynarodowej, z oceną Bardzo Dobrą na Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Marktoberdorf w Niemczech. W latach 1991-1994, jako baryton Somerschaf był również członkiem Zespołu Muzyki Dawnej „Cantus Firmus”, z którym brał udział w wielu koncertach, konkursach, nagraniach i trasach koncertowych. W latach 1996-1998 był także dyrygentem Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1999 roku Borys Somerschaf jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”. Jest także autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych.
Współpracował m.in. z:

  • Teatrem „Provisorium” i Kompanią „Teatr” z Lublina - przedstawienia: „Ferdydurke”, „Sceny z życia Mitteleuropy”, „Do piachu”
  • Teatrem Współczesnym w Szczecinie - „Porucznik z Inishmore”
  • Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze - „Dialogi o zwierzętach”, „Romeo i Julia”
  • Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu - „Żabia królowa”
  • Teatrem Polskim we Wrocławiu - „Chiny”
  • Studiem Buffo i Laboratorium Dramatu w Warszawie - „Agata szuka pracy”
  • Teatrem Współczesnym w Warszawie - „Wszystko w ogrodzie”
  • Teatrem Studyjnym w Łodzi - „Ja, Ferdydurke”

W latach 1997-2001, jako kierownik chóru i zespołu solistów, uczestniczył w nagraniach polskich wersji filmów dla dzieci: „Anastazja”, „Mulan”, „Książę Egiptu”, „Toy Story II”, „Król Lew II”, „Pocachontas II”, „Bambi”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Grinch”, „Piękna i Bestia” i innych. Komponował również muzykę do seriali telewizyjnych: "Klasa na obcasach" (TVP), "Miodowe lata" oraz do wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych.

Jako wokalista specjalizuje się w wykonaniach XIX i XX-wiecznych romansów rosyjskich. Wydał dwie autorskie płyty: „Śnił mi się sad – Najpiękniejsze romanse rosyjskie” (2005) i „Powiedz czemu…” (2010). Jako wokalista, aranżer i dyrygent uczestniczył również w nagraniach kilkunastu płyt z polską muzyką klasyczną m.in. zespołów muzyki dawnej Cantus Firmus i Ars Nova, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej, Chóru SGH i Męskiego Zespołu Wokalnego „KAIROS”. Brał również udział w nagraniach muzyki do filmów („Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza, „Wiedźmin” w reż. Marka Brodzkiego) oraz płyt Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Preisnera, Bajmu, Jacka Kaczmarskiego czy Michała Bajora. Koncertuje w Polsce i za granicą. Śpiewał m.in. w Filharmonii Lubelskiej, Kaliskiej, Opolskiej, Łódzkiej czy Pomorskiej, w Studiu TVP w Łodzi, Klubie „Blue Note” w Poznaniu, czy na Uniwersytecie Gdańskim.

Jest trzykrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Lublina „Za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki” oraz dwukrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubelskiego.